IPv4/IPv6 akadémiai és üzleti szolgáltatások egyetemi környezetben

Gál Zoltán Dr. <>
Debreceni Egyetem TEK

Balla Tamás <>
Debreceni Egyetem ISZK

Sztrikné Karsai Andrea Dr. <>
Debreceni Egyetem ISZK


Kulcsszók: IPv6, Internet2, 6to4, 4to6

A Debreceni Egyetem infokommunikációs szolgáltatásainak kibővítése speciális feltételek között történhetett meg, mivel egyrészt a HBONE IPv4/IPv6 szolgáltatását az intézmény akadémiai, illetve egy külső ISP-n keresztül az Internet/Internet2 elérését az intézmény területén létező cégek számára kellett egyidőben, ugyanazon LAN/MAN struktúrán keresztül biztosítani. Ehhez a meglévő egyetemi gerinchálózati eszközök az esetek többségében lehetővé tették az IPv6 típusú csomagok routing-ját.

Az Internet, illetve Internet2 egyidejű elérhetőségéből adódó nehézségek a felhasználók számára egy kissé nehezebben kezelhető helyzetet hozott létre. Ehhez megfelelő tájékoztatási eljárás rendet kellett kialakítani, illetve bevezetni. Arra a kérdésre, hogy csak IPv6 segítségével a szükséges, hagyományos, Internet szolgáltatások elérhetők-e, bizonyos esetekben éppen a belső egyetemi szolgáltatások migrálása jelentett határidős nehézséget. Emiatt felvetődött a 6to4 és a 4to6 konverzió szükségessége is.

Az üzleti célú felhasználás számára, hasonlóan az IPv4-nél már kialakított VRF megoldást IPv6-nál is alkalmaznunk kellett, ami viszont jelentős mértékben tovább terhelte az L3 gerinchálózati eszközöket. A router berendezések közötti routing protokollok v4 és/vagy v6 szerinti szervezése további megfontolásokat jelentettek a szolgáltatói oldalon.

Az előadás az egyetem területén kialakított és alkalmazott komplex megoldásokat (DHCPv6, DNSv6, stb.) mutatja be és részletezi a két darab /48 méretű (HBONE, ISP) IPv6 címzési tartomány adminisztrációjával kapcsolatos speciális gyakorlati tapasztalatot is. Számszerű összehasonlítási eredmények segítségével szemléltetjük az akadémiai és az üzleti forgalmak viszonyát és ezek többlet terhelését a hálózati eszközök tekintetében.