Emerald: Integrált jogi modellező keretrendszer

Förhécz András <>
Multilogic Kft

Strausz György Dr. <>
BME Méréstechnika és Információs Rendszerek Tsz.

Kőrösi Gábor <>
Multilogic Kft

Szőke Ákos <>
Multilogic Kft.

Bevezetés, felhasználási területek
A jogi szabályozások növekvő száma és bonyolultsága megterhelő és költséges feladatot jelent az ezekben eligazodni kívánó magánszemélyek és szervezetek számára. A jogi környezet megismerhetőségének támogatása, a jogkövető magatartás segítése kiemelt fontosságú feladat. A mesterséges intelligencia, különösen a tudásmodellezés és logikai következtetés fejlődésével lehetőség nyílik olyan szoftverrendszerek fejlesztésére, melyek képesek jogi tudásmodellek segítségével a jogalkotás és jogalkalmazás folyamatait támogatni. A támogatható feladatok köre széles, például: jogi változások hatásainak elemzése, ellentmondások felderítése, intelligens űrlapokat tartalmazó ügyfélszolgálati rendszerek, valamint a lakosság tájékoztatását szolgáló intelligens portálok megvalósítása.
Célkitűzések
Az Emerald projekt célja egy jogi modellezést és alkalmazásfejlesztést támogató integrált környezet létrehozása, mely az elmúlt években megjelent Szemantikus Web (SW) technológiák felhasználásával hatékonyabb a hagyományos szabály-alapú rendszereknél. A projektben kidolgozzuk a modellező keretrendszert, módszert adunk a modellezés és alkalmazásfejlesztés mikéntjére és mintamodelleket készítünk, melyek demonstrálják a rendszer működését.
Követelmények, új funkciók
A modellező környezet a SW technológiákra épülő szolgáltatásokat tesz lehetővé. A rendszer központi elemét alkotó tudásmodellek ontológiára, formális terminológiai leírásra épülnek. A tudásmodell a jogszabályokat a legtöbb szakértői rendszerhez hasonlóan formális szabályok segítségével írja le, de az ontológia valamennyi jogi kategóriát és relációt egységes keretbe foglalja. A terminológia explicit meghatározása a külső adatforrások bekapcsolását is segíti.
További kiemelt feladat a jogi forrásanyagok és a formális modell összekapcsolása. A dokumentumkezelő a modellező eszközbe integráltan érhető el, a modell minden elemét hozzá lehet kötni a dokumentumhoz. Így előáll a forrásszöveg szemantikusan annotált változata, valamint könnyen végrehajthatóak szemantikus keresési funkciók.
Alkalmazott tudás-reprezentáció
A tudásreprezentáció a SW elterjedt ontológia-nyelvét, az OWL2-t használja, mely a ma ismert egyik legnagyobb kifejezőerejű eldönthető leíró logikát foglalja magába. Az Emerald szabálynyelve csak az ontológiában deklarált osztályokat és tulajdonságokat használja predikátumként, a predikátumok argumentumai pedig az ontológia egyedei vagy változók lehetnek.
A jogi alkalmazások fontos eleme a jogi problémák kiértékelésére: meglévő eset-leírások vagy akár hiányos információk alapján kell jogi következtetéseket levonni és azok magyarázatát megadni. A szakértői rendszerek hasznos funkciója a hiányos adatok feltérképezése releváns kérdések feltevésével, interaktívan elirányítva a felhasználót. Az Emerald szabálynyelvét úgy alakítjuk ki, hogy közben létrehozzuk az ilyen interaktív dialógusok futtatásához szükséges algoritmusokat is.
Konklúzió
A projektben létrehozott technológia és kísérleti eszköz felhasználásával széles kör számára építhetőek a jövőben jelentős költségeket megtakarító szolgáltatások. Az alkalmazott nemzetközi szabványok biztosítják, hogy az alkalmazások és a jogi modellek az Európai Unióban vagy más a szabványokat alkalmazó nemzetközi közösségekben is felhasználhatóak legyenek.