Web2Grid: Desktop Grid a Web 2.0 szolgálatában

Marosi Attila Csaba <>
MTA SZTAKI

A Web2Grid projekt célkitűzése a Web 2.0 és a Desktop Grid technológiák ötvözése, mely így mindkét terület számára számos előnyt biztosít. A Web 2.0 így már nemcsak a közösségi tartalmak, hanem a szolgáltatások erőforrásigenyenek megosztása felé is elmozdulhat a Grid technológiák segítségével. A projektben a fenti feladatok vizsgálata, illetve az ezeket ellátni képes szolgáltatások, eszközök és interfészek kifejlesztése, valamint a szükséges módszertani lépések kidolgozása a cél mind zárt (institutional desktop grid), mind nyitott környezetben (volunteer desktop grid). A desktop grid a Web 2.0 szolgáltatások által generált számításigényes feladatokat dolgozza fel, azonban az önkéntes erőforrásokat is különböző Web 2.0 közösségi oldalakon keresztül igyekszik összegyűjteni. Ez több problémát vet fel, melyekből a következőket részletezem:

Az első a feladatok eljuttatása a desktop grid rendszerre. Erre nyújt megoldást a 3G Bridge nevű komponens, mely lehetővé teszi, hogy tetszőleges szolgáltatás küldhessen feladatokat.

A második probléma az önkéntes erőforrásfelajánláson alapuló nyitott desktop grid rendszerek egyik sajátossága, hogy a feldolgozott avagy kiszámolt feladatok helyességét ellenőrizni kell. Az ezt végző validátor komponens a desktop grid szerveren fut, hiszen ide küldik vissza a kliensek az eredményeiket. Ez azonban azt jelenti, hogy egy harmadik fél által telepített (nem megbízható) komponens fut a szerveren, ami logikailag nem a szerverhez, hanem az alkalmazáshoz tartozik. A Web2Grid projekt célkitűzése, hogy minél több web 2.0 alkalmazás számára tegye elérhetővé a Grid technológiákat, azonban ez nem mehet a biztonság rovására, így szükségessé vált minden harmadik fél által írt, és a szerveren futtatott komponens eltávolítása, a desktop grid szervertől való szeparálása olyan módon, mely garantálja a biztonságot, de ugyanakkor transzparens megoldást nyújt az alkalmazás- és validátor-fejlesztők számára.

A harmadik megoldandó feladat abból fakad, hogy a projekt úgy próbál minél több erőforrást gyűjteni, hogy az elvégzett feladatokéert virtuális kreditet oszt a felhasználóknak, ez azonban szükségessé teszi egy elszámoló modul kialakítását, mely a felhasználók felé jelenti az általuk megszerzett kreditek számát.

Végezetül egy megoldandó feladat abból adódik, hogy a szolgáltatások elérése, és az erőforrásfelajánlás is a közösségi oldalakon keresztül történik, azaz a desktop grid rendszer felülete rejtve van, így az authentikációhoz szükséges adatokat is távolról éri el a rendszer.