Digitális kincstár – digitális kincskereső Elektronikus szolgáltatások az MTA Könyvtárában

Naszádos Edit <>
MTA Könyvtára

Holl András <>
MTA Könyvtára

Kapus Erika <>
MTA Könyvtára

Egy ideális és korszerű gyűjteményben minden dokumentum – legyen az régi vagy új kiadású, hagyományos vagy elektronikus formátumú, legyen az bármelyik fő- vagy különgyűjtemény része, előfizetéses adatbázisból vagy saját gyűjteményből hozzáférhető – egy közös platformon kereshető. Egy ilyen ideális gyűjteményben a teljes szövegű elektronikus dokumentumok közvetlenül az OPAC-ból érhetők el, s a keresés kiterjeszthető a dokumentum teljes szövegére. Szerencsére a valóság nem áll ettől messze: noha számos könyvtár több ezer könyve még metaadatok szintjén sem hozzáférhető digitális formátumban, egy pillanatra sem feledkeznek meg létező elektronikus tartalmaik, teljes szövegeik gyűjteménybe szervezéséről, a közös keresőmotor kialakításáról sem. Ezen az úton halad az MTA Könyvtára is.

Az előadás azokat a megoldásokat, eszközöket ismerteti röviden és mutatja be működés közben, melyek az Akadémiai Könyvtárban az analóg és a digitális gyűjtemény összekapcsolását, a digitális szolgáltatások közös platformra terelését hivatottak segíteni. A könyvtár olyan kincseket őriz, melyeket érdemes digitális formában is tovább őrizni, hozzáférhetővé tenni, így minden olyan eszköz, ami ezt célozza, érdekes lehet mindenki számára, aki szívén viseli a közgyűjtemények 21. századi sorsát, vagy egyszerűen csak szeretne a legkorszerűbb módon, a legrövidebb idő alatt hozzáférni a fontos, korábban korlátozott mértékben vagy nehézkesen elérhető dokumentumokhoz.

Az MTA Könyvtárában több megoldás született és van születőben az említett célt szolgálandó: ilyen a MetaLib, melynek használatával egy időben számos általunk választott elektronikus adatbázisban végezhetünk kereséseket, ahol a felhasználó által előre definiált kategóriák segítik a tematizált keresést, de ilyen az SFX is, ami környezetérzékeny hivatkozásokat szolgáltat az elérhető teljes szövegekhez, ill. kapcsolódó webes forrásokhoz.

Annak érdekében, hogy a lehető legtöbb dokumentum teljes szöveggel legyen fellelhető, és minél több dokumentum kulturális vagy tudományos értéke miatt, esetleg éppen olvasói kérésre digitális formát ölthessen és bekerüljön az MTA Könyvtárának elektronikus vérkeringésébe, született meg a REAL repozitórium, mely jelenleg három gyűjteményt foglal magába, s amely bármikor újabbakkal bővíthető. A REAL-OTKA az OTKA által támogatott programok publikációit és jelentéseit, a REAL-d az MTA doktorainak és kandidátusainak értekezéseit gyűjti, a REAL-EOD pedig az EOD (eBooks on Demand) szolgáltatás keretei között felhasználói kérésre digitalizált e-könyveknek biztosít kereső és tároló felületet.

Az előadás azokra a konkrét eszközökre igyekszik fókuszálni, melyek főbb pillérei az MTA Könyvtára digitális szolgáltatásszervezésének, melyek leginkább szolgálják azt a célt, hogy a valós, létező gyűjtemény szervezettsége és hozzáférhetősége közelítsen az áhított ideális gyűjtemény felé.