Admin(isztr)átor a dzsungelben (Felsőoktatás: OSAP adatszolgáltatás, hallgatói támogatási idő)

Kövesi-Nagy Dániel <>
SZTE Egyetemi Számítóközpont

  A központi elektronikus nyilvántartási rendszerek bevezetése a felsőoktatásban hosszú évekre tekint vissza, azonban a sok különböző résztvevő és a folyamatok alulspecifikáltsága miatt ennek a komplex rendszernek igen nagy a tehetetlensége. Ellenben a valós környezet gyorsan változik, így hatalmas kihívást jelent a rendszerfejlesztőknek és a tanulmányi adminisztrátoroknak egyaránt.

 Két gyakorlati feladaton keresztül mutatjuk be a hivatali eljárásrend támogatására és automatizálására tett erőfeszítéseinket a Szegedi Tudományegyetem tanulmányi rendszerének üzemeltetésében résztvevő kollégák szemszögéből. Az első a statisztikai adatszolgáltatási kötelezettség (OSAP), a másik jogalkalmazási/végrehajtási feladat: a hallgatók hátralévő támogatási idejének számítása (finanszírozási státuszok közötti átsorolás). Mindkettő fontos téma volt a felsőoktatási információs rendszer (FIR) eredeti célkitűzései között.

 A komplex környezet miatt már a helyi nyilvántartási rendszereinkben is sok a redundancia és az indetermináltság, így a sikerességet alapvetően befolyásolja az alapkészletek és -adatok minősége. A szereplők közötti aktív párbeszéd és a rendszeres monitorozás elengedhetetlen a megoldáshoz.

 Az országos rendszerek tekintetében nagyon hasonló a helyzet. A FIR aktuális újraspecifikálása és az AVIR megalkotása során is nélkülözhetetlen az adminisztrációban dolgozók szakmai tapasztalata. Egy közhiteles nyilvántartásnál nem szabad megfeledkezni az adattartalmak iránti felelősség pontos allokációjáról sem.