DKA Képalbum - egy webkettes alkalmazás fejlesztése QxTransformer/qooxdoo eszközökkel

Vitéz Gáborné dr <>
Vitéz és Társa Bt.

Drótos László <>
Országos Széchényi Könyvtár E-könyvtári Szolgáltat

Moldován István <>
Országos Széchényi Könyvtár E-könyvtári Szolgáltat

Simon Jennifer <>
Országos Széchényi Könyvtár E-könyvtári Szolgáltat

2010-ben az OSZK Magyar Elektronikus Könyvtár műhelyében megfogalmazódott egy korszerű, személyre szabható, a népszerű web 2.0-ás könyves és tartalommegosztó oldalakhoz hasonló funkciókat (pl. címkézés, értékelés, saját gyűjtemények összeállítása) nyújtó felület igénye. Elsőként, kísérleti jelleggel a Digitális Képarchívumhoz készült el egy ilyen, Képalbum nevű alkalmazás, mellyel a felhasználók - Facebook vagy Google azonosítójukkal belépve - képválogatásokat alakíthatnak ki és oszthatnak meg másokkal: dka.oszk.hu/html/kepalbum.php

A rendszerterv készítése során dönteni kellett a szoftvereszközökről is. Eddigi szolgáltatásaink PHP és MySQL környezetben működnek. A MySQL-t továbbra is használni akartuk az adatkezeléshez, de a felhasználói felületet már nem a megszokott PHP+HTML oldalakként képzeltük el, hanem valami szebbre, rugalmasabbra szerettük volna cserélni. Rendszergazdánk a JavaScript-alapú qooxdoo, open source web application framework-re épülő QxTransformer nevű eszközt javasolta.

A QxTransformer egy platformfüggetlen, Python-alapokon működő, gyors alkalmazásfejlesztő eszköz, qooxdoo keretrendszerrel. Eszközkészlete XML szintaxist használ. Előnyei közé sorolják az átlátható kódot, az önellenőrzést, az adatkapcsolhatóságot (bind), a hordozhatóságot, a kiterjeszthetőséget stb.

A qooxdoo pedig erős, flexibilis framework, mellyel szép, interaktív webalapú GUI-t tudunk építeni. A qooxdoo nemcsak szebb felületet biztosít, mint a HTML, hanem lehetőséget nyújt a desktop operációs rendszerekből ismer widget-ek használatára, és megszabadít a hagyományos és fáradságos "input, submit & page refresh" modelltől.

Számos előnye ellenére nem lehetett csak QxTransformerrel megvalósítani a rendszert, szükségessé vált a JavaScript-alapú qooxdoo használata is. Mivel egymásra épülő eszközökről van szó, ezért lehetett vegyíteni a két megoldást.

Előadásunk az elkészült alkalmazásról és a qooxdoo körüli kalandozásról szól.