Intézményi repozitórium - intézményi tartalomfelhő az Eötvös Loránd Tudományegyetemen

Áts József <>
Eötvös Loránd Tudományegyetem Egyetemi Könyvtár

Halla Viktor <>
Monguz Információtechnológiai Kft.


Az ország legnagyobb egyetemén - szervezeti összetettsége és mérete miatt - igazi kihívást jelent intézményi repozitóriumot építeni. Ennek ellenére a hosszú távú megőrzés igénye sürgető, az egyetem különböző honlapjain elhelyezett digitális tartalmak jelentős veszteségeket szenvednek egy-egy honlap-átalakítás során. Az Egyetemi Könyvtár és a Pályázati Innovációs Központ (PIK) szándéka találkozott, és a PIK európai uniós projektje (TÁMOP-4.2.1-09/1/KMR-2009-00010) biztosította a megvalósításhoz szükséges forrást. Emellett 2010-ben az ELTE Informatikai Igazgatósága „számítási felhőt” hozott létre alapvető rendszerei (Egységes Tanulmányi Rendszer (ETR), SAP HR, oktatói rendszerek, levelezés, ALEPH könyvtári rendszer, stb.) hatékony működtetésére, így az új ELTE Digitális Intézményi Tudástár (EDIT: http: http://edit.elte.hu/) is a „felhőben” található.

A közbeszerzési kiírás az Open Society Institute által kiadott “Guide to Institutional Repository Software” 3. kiadásán alapult, kiegészülve elsősorban olyan speciális követelményekkel, amelyek az új rendszer és más rendszerek közötti átjárhatóságot biztosítják. (Shibboleth authentikációs rendszer, Magyar Tudományos Művek Tára, stb.).

A tender győztese, a Mongúz Kft. DSpace intézményi repozitórium rendszert helyezett üzembe. A rendszer kialakítása az egyetem hierarchiáját képezi le, és szervezeti egységenként menedzselhető. Bár ezt a szoftvert eredetileg nyílt hozzáférésű források eléréséhez fejlesztették ki, inkább intézményi „tartalomfelhőként” szolgál, speciális belső tartalmakat is tárolva, mint a szabadalmi és projekt anyagok bizalmas része, vagy intranet fájlok. Az első nyílt hozzáférésű tartalom a repozitóriumban az Egyetemi Könyvtár digitalizált alapkatalógusa volt (http://edit.elte.hu/ulibca/).

Az előadás felvázolja a rendszer bevezetését, és bepillantást enged felépítésébe.