Az internetes bűnözés

Ránki Sára <>
Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar

 

 

Nem csak a nemzetközi, de hazai színtéren is nehéz feladatnak számít az internetes bűnözés elkövetőinek felderítése. Kiemelt eseteknek tekintjük a pedofil bűnözők különböző weboldalakon történő megnyilvánulásait, mint például a cset- és blogbejegyzéseket, illetve kommenteket, melyeknek megjelenése felveti a kérdést: tekinthető-e bűncselekménynek egy írásos nyelvi megnyilatkozás (mint a gyűlöletbeszéd esetében)? És, ha igen, hogyan azonosítjuk a bejegyzés íróját. De nem csak a pedofil bűnelkövetők érhetők tetten az interneten, hanem a különböző szélsőséges csoportok, illetve más elkövetők is.

Kutatási területem az internetes nyelvi performancia surveillance technológiája:

Az igazságügyi szövegnyelvészetben a szélsőséges csoportok megfigyelésénél az egyik szempont az általuk kiadott bármilyen szövegek vizsgálata, elemzése, folyamatos nyomon követése. A szövegvizsgálatok alapján próbáljuk megállapítani, hogy kik a tagok, milyen tevékenységeket folytatnak, mennyire veszélyesek az országra, hol találkoznak, mik a céljaik, mikorra várhatóak a megmozdulásaik. Sok esetben találkozunk álnévvel vagy a szöveg mellett valami illusztrációval. Ezeknek mindig jelentőségük van: az álnevet először mindig a szövegtől függetlenül vizsgáljuk, és csak később kontextualizáljuk. Az illuszrációk értelmezésénél mindig a jelentést vizsgáljuk − nem csak az a fontos, hogy ki készítette. Gyakran konzultálunk igazságügyi festményszakértővel, művészettörténésszel. 

A csoportmegfigyelés másik módszere a blogelemzés: nézzük az egész blogot, de van, amikor csak bizonyos személyeket keresünk. Ennek a vizsgálatnak több lépése van: először a „nickneveket” gyűjtjük össze, rendszerezzük. Csoportonként külön szlengszótár készül, hiszen ezek nélkül nem lehet kódolni a szövegeket. Teljesen ismeretlen szavaknál olyan inkriminált szöveget kérünk a szervektől, amelyekről feltételezzük, hogy közük lehet a megfigyelt személyekhez vagy csoporthoz, és ezekben teszteljük a szótárat és a szótárhoz kötődő identitásokat.

Véleményem szerint ezek az újszerű eljárások az internetes bűnözés elleni fellépés sikerességét segíthetik elő.