LHC Grid T3 központ az ATOMKI-ban

Feró Orsolya <>
MTA ATOMKI

Ecsedi Kornél <>
Debreceni Egyetem

A CERN Nagy Hadronütköztetője (LHC) az eddigi legnagyobb részecskegyorsító, 2010-ben kezde el működését. A WLCG (Worldwide LHC Computing Grid) egy világméretű, magas színvonalú, elosztott informatikai rendszer, amelyet kifejezetten az LHC detektoraiból érkező hatalmas mennyiségű adat tárolására, feldolgozására és kiértékelésére építettek ki. A hierarchikus rendszer CERN-beli (T0) központjához 11 nemzetközi (T1) központ csatlakozik, amelyekhez több, mint 150 térségi (T2) központ kapcsolódik világszerte. A kutatócsoportok a WLCG-t a T2 térségi központokhoz csatlakozó saját, helyi (T3) központjaikon keresztül érhetik el.
A debreceni LHC Grid (T3) központ 2011 során valósult meg az NKTH kutatásfejlesztési infrastruktúra fejlesztési támogatása révén, az MTA Atommagkutató Intézetének felügyelete alatt. A projekt keretében kiépített korszerű, biztonságos környezetben a grid központ 2012 elején kezdi el működését 120 processzor maggal, 288 GB memóriával és 120 TB tárolókapacitással. A grid központ bővítésének infrastruktúrális lehetősége adott, a jövőben további számítási kapacitás beszerzését tervezzük pályázatok révén.
A debreceni grid központ elsődleges feladata a CMS munkacsoport támogatása, amelyhez GLite middleware környezet szükséges. Ebben a speciális hardver környezetben a GLite kialakítása komoly kihívást jelentett, amelynek a megoldását részletezi az előadás.