Gigabites mikrohullámú IP adatátvitel a CERAGON IP-10 segítségével

Trencsánszky Imre <>
SCI-Network zRt.

 

A jelenlegi távközlési piaci igények és trendek nagyban megváltoztak az elmúlt 5 évben.

 A távközlés és informatika miden területén az IP adatátvitel került domináns módon előtérbe, azonban

a kapacitásigények megsokszorozódtak, valamint új QoS jellegű szolgáltatásra is nagy igény mutatkozik. Ezen igények kielégítése nem csak az „utolsó mérföldön” használt access technológiákat forradalmasította (pl. 3G  majd LTE a mobiliparban) de az gerinckapcsolati elérési technikákat is nagyban befolyásolta.

A hagyományosnak mondható vezetékes és optikai  kapcsolatok fejlődése mellett a mobilszolgáltatók is növekvő igényekkel léptek fel a pont-pont nagykapacitású mikrók piacán. Ezen igények korai felismerése és kielégítése jellemzi az izraeli Ceragon fejlesztőközpontot és gyárat , amely 1999 óta első számú szállító a natív IP alapú nagykapcitású mikróhullámú kapcsolatok piacán. Az IP10 berendezéscsalád megalkotásánál a fő cél az optikai kapcsolatokkal egyenértékű minőségű és megbízhatóságú mikró-átvitel megvalósítása

Ezen vezérelvet követe a Ceragon Networks Ltd. a nagy kapacitású  (>100 Mbps) vezeték nélküli pont-pont összeköttetések egyik vezető szállítója lett

Szerte a világon a mobil szolgáltatók, a fix vezeték nélküli megoldásokat nyújtó operátorok és a különféle magánhálózatok és szervezetek sikeresen alkalmazzák a Ceragon kínálta innovatív megoldásokat az egyre növekvő sávszélesség igények kielégítésére.

 

Az IP10 berendezéscsalád evolúciója

 

A  Ceragon (1999-ig Giganet Ltd.) a világon elsőként mutatott be SDH alapú, 155 Mbps kapacitású mikrohullámú berendezést (Giganet 1500 sorozat) 1998-ban,  1 évvel később az első Fast Eth interfésszel ellátott berendezés is az ő nevéhez fűződik, ahol már natív módon, közvetlenül a rádiós csatornába került beillesztésre az Eth jelfolyam (tehát a közkeletűen elterjedt Ethernet „mikrók” első képviselője).

 Az 1500-as sorozatban jelent meg a világon elsőként az ACM (lásd lentebb) és az L2-es, L3-as tetszőleges súlyozású QoS támogatás/priorizálás , valamint a Gigabites Eth Interfész, amely ténylegesen a teljes GiG Eth sávszélességet kínálja akár XPIC-es rádiós megoldással—de egyetlen Eth interfészen!

Az IP10 család az 1500P sorozat szerves fejlődésének a gyümölcseként 2008 elején jelent meg mint az eredeti koncepció továbbgondolása, és alapvetően Ethernet L2 és L3-as képességekkel, valamint egy beépített L3-as switch-el való kiegészítése.  A nagyfokú kompatibilitás megmaradt az új és régi berendezéscsalád között (pl az ODU-k teljes mértékben helyettesíthetőek tehát kompatibilisek egymással—moduláció, kódolás, teljesítmény— csak a IP10 ODU kisebb méretű)

2009-re a Ceragon fő termékköre már a moduláris rendszerű FibeAir IP10 termék, amely szélessávú szolgáltatások számára nagy sebességű mikrohullámú összeköttetéseket biztosít az IP és opcionálisan  SDH valamint E1/E3 hálózati interfészekenn. Ennek köszönhetően a Ceragon a világon egyedülálló a kiemelkedően nagy  IP kapacitás (1 Gbps), és a titkosított változatú (katonai kódolású)  nagy sebességű IP összeköttetések szállítása terén.

 

A FibeAir IP-10 a legnagyobb átviteli kapacitással rendelkező natív Ethernet megoldás a legkisebb késleltetést biztosítva optimális a nagy sebességű IP alapú alkalmazások megvalósítására, beleértve az 3/4G bázisállomási betáplálást, az IP-DSLAM csatlakoztatásokat a triple play szolgáltatásokhoz, WiMAX hálózat felcsatlakoztatást és egyéb késleltetés-érzékeny alkalmazásokat.

Upgrade-elhető módon 10-500 Mbps közötti kapacitást biztosít csatornánként, két 56 MHz-es csatorna használatával a kapacitás 1 Gbps –ra növelhető.

 

Az IP10 fő jellemzői:

--mindig egy hw változat gyártása, amelyek között a kapacitás licencek jelentik csak a különbséget (természetesen utólag sw-ből is bővíthető módon, 10, 20 50 és 100 Mbps-es lépcsőkben)

 --a hagyományos TDM alapú hálózatok (pl.E1 átviteli utak) befektetésvédelme. Egy 2Gà3G migrációnál a 2 G-t kiszolgáló E1-es PCM technika folyamatos továbbélését a modulárisan bővíthető n x16 x E1-es kártyákkal oldhatjuk meg, úgy a fejlődést jelentő IP-s 50-100 Mbps kapcitású 3G cellát Etherneten is ellátjuk. Ezért az IDU maximálisan (moduláris HW upgrade; IDU cserével) 16 vagy 32 db E1 –et, E3-at és STM-1-et képes natív módon átvinni az IP mellett (azaz külső eszköz beiktatása nélkül), de az IP forgalomtól függetlenül. A MNG-ből vezérelhető beépített TDM multiplexerrel az egy chassisban a backplane-en keresztül összekötött IDU-k teszőleges TRAIL-ekbe tudják az E1-eket szervezni és teszőleges porton kiadni.

--Mivel 128 és 256 QAM modulációt is tud, 7 ill 14 MHz-en lehetséges ugyanazon kapacitás átvitele amelyhez  28 ill 56 MHz volt szükséges a korábbi berendezésekkel, így a lehető legkevesebb havi frekvenciadíjat jelenti a megrendelő számára.

-- rugalmas ACM moduláció (sw licenc vásárlásával aktiválható az adaptív modulációs mechanizmus amely visszalép az RF környezet romlása esetén –pl. sűrű zivatarban)  -- XPIC keresztpoláros csatorna-összefogással maximálisan 1 GBps az adatkapacitás felső határa 56 MHz-en (256 QAM esetén). Ekkor 1 GigETh porton jelenik meg a teljes forgalom!

-- független out-band MNG Eth port, 2 MBps Wayside Channel Eth interface-szel kiegészítve (pl. fenntartási csatornák, VoIP átvitelére)

--L2 és L3 priorizálási opciók; Gig Eth főcsatorna interfészek; opciós beépített switch használatának lehetősége (sw upgrade-del engedélyezhető)

--menet közben cserélhető ventillátor modul a könnyű karbantarthatóság miatt

--ITU szabvány szerinti 15 perces, 1 napos, havi bontású alarm log és Performance Monitoring

-- az opcionális fejléctömörítő mechanizmussal a sávszélesség 20-40 %-os növelése is megvalósítható ( az Eth csomagméret-eloszlástól függően)