A média mágikus ereje - avagy a szellemitulajdon-védelem a magyar sajtóban

Tószegi Zsuzsanna PhD <>
Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

A jubileumi Networkshop keretében adtuk át 2011 tavaszán a nagyközönségnek a szellemitulajdon.hu honlapot, amelynek kifejezett célja a szellemi tulajdonnal kapcsolatos ismeretek bővítése. Hogy e téren még mennyi feladat van, és milyen nehéz eredményeket elérni, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a sajtóorgánumokban megjelenő hibás információk özöne.

 

Az első évben a honlapot a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának munkatársai saját erőforrásaik mozgósításával tartották karban. A szellemitulajdon.hu honlapon megjelenő hírek forrásául a nyomtatott és az elektronikus sajtó szolgál. Tapasztalataink alapján már bízvást mondhatjuk, hogy a sajtóhírek igen nagy hányada elképesztő szakmai tudatlanságról árulkodik. „Világszabadalom”, „szabadalmazott védjegy” és a többi butaság – mind-mind arról árulkodik, hogy az újságírók nagy része a hozzá nem értésének következtében dezinformációkkal szolgál. Az újságolvasók és az internetes hírolvasók pedig természetesen nem tudják felülbírálni a média által terjesztett ostobaságokat.

 

Az előadó Hamvas Béla óramű-pontosságú megállapítása, illetve alább olvasható intelmei alapján megpróbálja megtenni a tőle telhetőt, hogy legalább ezen a csöppnyi területen valami jó irányba változzék.

 

„Az információnak, bármilyen egzakt tárgyi megállapítás, egzisztenciális következménye van. Ami informál, az transzformál. Az információ a valóság irányába, a dezinformáció a megtévesztés irányába halad.”

 

„... határozottan tiltakoznék, ha valaki azt állítaná, hogy a világ létrehozásában ártatlanok vagyunk. A magam részéről az olyan embernek nemcsak ép értelmében, hanem tisztességében is kételkednék, aki kétségbe vonná, hogy ezt a világot mi csináltuk és folyamatosan mi csináljuk. Arra vonatkozólag, hogy a világ olyan, amilyen, senki részéről semmiféle panaszt nem vagyok hajlandó elfogadni. Nem kellett volna olyan készséggel hozzájárulni ahhoz, hogy így legyen, és nem kell olyan készséggel hozzájárulni ahhoz, hogy így is maradjon.”

 

Hamvas Béla: Direkt morál és rossz lelkiismeret

(részletek a Patmosz. c. esszékötetből)

Forrás: http://hamvasbela.org/szavak/direktmoral.html