Automatikus programtranszformációk szoftvermértékek alapján

Király Roland <>
EKF

Napjainkban az ipar, és a szoftverfejlesztés új iránya kihívás elé állítja a programfejlesztőket. A fejlesztések mellett sokszor előfordul, hogy korábban, esetleg más fejlesztők által készített, nehezen kezelhető, hatalmas méretű programok forrásszövegét át kell alakítani úgy, hogy azok megfeleljenek az adott felhasználói kör jól meghatározott igényeinek, valamint a követelményeket definiáló szoftverbonyolultsági mértékeknek. Mivel a követelmények általánosan szoftverbonyolultsági mérőszámokkal leírhatóak, a szoftverek forráskódjának karakterisztikáját is ezekkel a mértékekkel írjuk le, és nyilvánvalóan ezen mértékek mentén kell azt változtatnunk, javítanunk.

A fejlesztési projektek keretein belül készülő programok szabványossá tételéhez nyújt segítséget a bemutatásra kerülő szoftver és szkriptnyelv. A rendszer segít abban, hogy a programok forrásszövegét már fejlesztés közben a nemzetközi standard előírások, vagy az egyénileg beállított mértékek által előírt keretek között tartsuk. A technológia újszerűsége abban rejlik, hogy a fejlesztő kezébe ad egy olyan programozási környezetet, ahol felhasználói szkriptek írásával lehetősége nyílik már meglévő, sokszor kezelhetetlen méretű forrásszövegek automatikus, vagy fél automatikus javítására.

Az előadásban kísérletet teszünk arra, hogy bemutassuk a szoftver bonyolultsági mértékek ez irányú alkalmazását, valamint az alkalmazott szoftvert elméleti tervezési fázisát, az implementáció problémáit, valamint használatának előnyeit.