Hibrid kommunikációs technológiák személyi hálózatokban

Gál Zoltán Dr. <>
Debreceni Egyetem TEK

Az utóbbi egy-két évben a személyi illetve body hálózatok (PAN, BAN) nem csak az otthoni, de a munkahelyi környezetben is egyre erősödő szerepet töltenek be. A Jövő Internet (Future Internet) csomópontjai számának az évtized végére prognosztizált robbanásszerű növekedése új típusú csomópontok megjelenésére és elterjedésére épít. Ezek nagy része vezeték nélküli kommunikációs kapcsolatokkal rendelkezik, amiknek működtetéséhez szükséges táp energia gazdaságos felhasználása központi helyet foglal el a technológia fejlesztési folyamatában. A klasszikus mobil csomópontok Gbit/sec-nál gyorsabb átviteli sebességen kell, hogy forgalmazzanak a korszerű multimédiás szolgáltatások miatt.

Otthoni, illetve test környezetben úgy a huzalos, mint a vezeték nélküli technológiák használata életszerű igény. A nagysebességű technológiák közül a G.hn, míg a szenzoroknál az IEEE 802.15.4 (ZigBee) elterjedése várható. Mivel a meglévő huzalos, valamint vezeték nélküli átviteltechnikák (WiFi, 3G, LTE, mobil WiMax) a forgalomban évekig maradni fognak, megoldás szükséges a kis csomópontok (szenzor, PDA, okos telefon, tablet, notebook) több interfészen keresztüli hálózati csatlakoztatása, illetve e csatornák a dinamikus váltása. Erre kínál megoldást az IEEE 1905.1 hibrid technológia, amely a létező és új átviteltechnikákra épülve virtualizálja és optimálisan használja ki a hálózat alsó rétegeit.

Az előadásban röviden áttekintem a SOHO környezetben létező átviteltechnikákat, és részletesebben ismertetem a szabványosítás alatt álló P1905.1 hibrid átviteltechnikát, valamint ennek várható hatásait a Tárgyak Internete (IoT) és Jövő Internete, hálózati témakörökre vonatkozóan.