A NIIF szuperszámítástechnika mérföldkőhöz érkezett azzal, hogy csatlakozhat az egységesített európai szuperszámítástechnikai infrastruktúrához, a PRACE-hez.
A PRACE stratégiai fontosságú EU projekt célja az, hogy a tagországokban jelenlévő szuperszámítástechnikai erőforrásokat megpróbálja a lehetőségekhez képest optimálisan kihasználni, adott esetben egyesítve azokat a jobb kihasználtság és a nagyobb kapacitás elérése érdekében.
Magyarország 2011-ben csatlakozott a PRACE projekthez. A tagsággal immáron magyarországi kutatók is tudnak pályázni ingyenesen a projektben résztvevő – a világ élvonalába tartozó – szupergépek erőforrásaira.
Három különböző szinten lehet szuperszámítógépeket a PRACE-hez kapcsolni, Tier-0 szinten, Tier-1 és Tier-2 szinten. A Tier-0 szint a legnagyobb PRACE központokat foglalja magába, a Tier-1 tagjai a nemzeti HPC központok lehetnek, és Tier-2 alá tartoznak az országon belüli regionális szuperszámítógépek.
Az NIIF Tier-1 szinten kíván becsatlakozni a PRACE infrastruktúrába, és a budapesti HPC központból fog erőforrást ajánlani. Az együttműködéshez elengedhetetlen gyors hálózatot a GÉANT biztosítja.
Az integráció során a PRACE által szolgáltatott Middleware-eket kell integrálni a projekthez csatlakozó szupergépen. Az integráció 6 szinten történik, ezek
• Hálózat szolgáltatás
A gyors és biztonságos hálózat biztosítása a kutató és a szuperszámítógép között
• Adat szolgáltatás
Az Input és Output adatok mozgatásának, menedzsmenjének támogatása
• Számítási szolgáltatás
Az ütemezők és az ezzel kapcsolatos szolgáltatások
• AAA szolgáltatás
A bejelentkezéssel, azonosítással, jogosultságkezeléssel, monitoringgal kapcsolatos szolgáltatások
• Felhasználói szolgáltatás
A felhasználók által használt programok és könyvtárak kezelése, támogatása, leírások készítése
• Monitoring szolgáltatás
Hozzáférés biztosítása a gép és szoftvereinek központi monitorozásához
Az előadás során az integrációval kapcsolatos feladatok kerülnek bemutatásra. Az Intézet célja az integrációval az, hogy a PRACE projekt keretében bekapcsolódjon az európai szuperszámítástechnika élvonalába, ezzel segítve az európai erőforrások egyesítését és azok optimális kihasználását.