Az RFID (Radio Frequency IDentification), azaz a termékek, tárgyi és forgóeszközök, személyek azonosítására és követésére szolgáló technológia világszerte gyorsan terjed. A katonai, majd az ipari, egészségügyi alkalmazást követve, az RFID betört a könyvtárakba is. Néhány éve egyre több hazai könyvtár döntött az új technológia bevezetése mellett. Gyors és pontos azonosítást tesz lehetővé, leegyszerűsíti az állománykezelési feladatokat, számos manuális munkafolyamatban tehermentesíti a könyvtárosokat.
A Richter Gedeon Nyrt. Műszaki könyvtárában 2008 óta használunk RFID rendszert a dokumentumok azonosítására. Az RFID-tól a legnagyobb előnyt az állományellenőrzéstől vártuk, mely 2012 folyamán be is igazolódott. Az RFID-val történő állományellenőrzés során nem szükséges minden egyes dokumentumot levenni a polcról, a kézi olvasó szerkezettel rövid idő alatt több száz könyv azonosítója, címkéje érzékelhető. A munkafolyamat a következő fázisokból áll: 1) az egyes tételek számbavétele, 2) a készített lista áttöltése wifi hálózaton keresztül a könyvtári integrált rendszerbe, 3) az állomány különböző szempontok szerinti jelentéseinek elkészítése.
A korábban nehézkes állományellenőrzést az RFID technológia alkalmazása megkönnyítette és felgyorsította. Jelentős munkaidő megtakarítást jelentett a könyvtár számára, és előnyös volt a felhasználóknak is, mivel nyitva tartásunkat és szolgáltatásainkat ez idő alatt sem kellett korlátoznunk, olvasóink zavartalanul vehették igénybe a könyvtárat.