Egy szebb új világ 2014-től? - Úton a Horizon2020 és a GÉANT következő generációja felé

Dr.Bálint Lajos <>
NIIF Intézet



Gyökeresen új, a korábbiaknál jóval kedvezőbb feltételeket ígér 2014-től a kutatás-fejlesztés-innováció számára az EU Bizottsága (European Commission, EC). Az elmúlt évek Kutatási és Technológiafejlesztési Keretprogramjai (utoljára a hamarosan lezáruló 7. Framework Program, FP7) tetemes összeggel – az FP7 esetén több mint 50 milliárd euróval – támogatták az öreg kontinens KF munkáit. Ezek folytatásaként 2014 és 2020 között egy minden eddiginél ambiciózusabb, az előzetes tervek szerint 80 milliárd eurós költségvetésű, Horizon2020 nevű program fogja az európai versenyképesség gyors növelésének igényével támogatni a kutatási-fejlesztési-innovációs lánc egészét.

Az európai kutatási és oktatási gerinchálózat (mely 2000 óta a GÉANT nevet viseli) a maga évente több mint 20 millió eurónyi EC forrásával évek óta a Keretprogramok legnagyobb támogatott projektjei közé tartozik. Számunkra rendkívül fontos, hogy a támogatás mintegy 2,5 %-a az NIIFI által működtetett hazai kutatói hálózatra jut.

2014-től – ha minden a terveknek megfelelően alakul – valóban egy szebb új világ kezdődik. A változás nem pusztán a program nevében (Horizon2020) jelentkezik, hanem az EU által eddig szétforgácsoltan és párhuzamosan kezelt források integrálásában és a támogatások odaítélésének elveiben és gyakorlatában is. Kiválósági szempontok, nagyobb léptékű projektek, innováció-orientáltság, rizikótűrés – e szempontok csak néhány kiemelt jellemzőjét jelentik a célba vett új szemléletnek, amelyben speciális szerepet kapnak – különösen az infrastrukturális fejlesztések terén – a strukturális alapok.

Ma még nem tudjuk, mit jelent majd a GÉANT számára mindez az EU szintű – a kohézió, a magas műszaki színvonal, és a finanszírozhatóság szempontjából egyaránt elengedhetetlen – támogatás mértéke és mikéntje tekintetében. Ám nem kétséges, hogy a most záruló GN3 projekt helyébe lépő majdani – és egyelőre GN4-ként emlegetett – új projekt remélt 2015-ös beindításáig egy sikeres GN3+ (átmeneti) projektet kell az érintett 40 ország NREN-jének (nemzeti kutatási és oktatási hálózatának) közösen megvalósítania. A két évre tervezett GN3+ projekt benyújtott pályázata 2013 elején bekerült az EC szokásos értékelési folyamatába és kedvező döntés esetén ez év nyarán el is indul.

Az elmúlt két évben mind az EU szintű kutatástámogatás (a Horizon2020), mind pedig a kutatási e-Infrastruktúrák terén komoly erőfeszítések igyekeztek a 2014-től induló új szakasz alapjait és irányait előkészíteni. Az eredmény mindkét vonatkozásban bíztató, de kihívásokkal terhelt. Európai és nemzeti szinten is stabil, egészséges gazdasági környezetben a GN3+ projekt sikeres zárását követően a Horizon2020 támogatásával már a GÉANT egy következő – 100 Gbps-t is meghaladó sebességű, minden eddiginél szélesebb szolgáltatás-spektrumot lefedő, az alkalmazások beláthatatlan választékát kiszolgáló – generációjának kiépítésén dolgozhatunk majd.

Bízzunk benne, hogy ennek semmiféle akadályával nem kell számolnunk.