Munkafolyamat támogatott feladatvégzés közgyűjteményi környezetben
Nagy István
<>
Monguz Információtechnológiai Kft.
A közgyűjteményi munkavégzés során számos olyan folyamattal szembesülünk amelyek informatikai rendszerbe történő átültetése nem egyszerű feladat. A munka támogatásához elkészített szoftvernek kellően rugalmasnak kell lennie ahhoz hogy képes legyen alkalmazkodni az intézmények eltérő gyakorlataihoz, ugyanakkor a fejlesztőknek is is ésszerű határokat kell húzniuk abból a célból hogy a fejlesztés és karbantartás költségei realizálhatóak legyenek. A korábbi gyakorlatban ezek az egyedi igények gyakran speciális kód variánsokat eredményeztek amelyek karbantartása jelentős plusz költséget jelentett.
A pontos követelmény specifikáció elkészítése gyakran korlátokba ütközik hiszen az ügyfelek számára nehéz megfogalmazni a támasztott követelményeket, mivel többnyire nem informatikai rendszerek irányából közelítenek a problémához. Ugyanakkor a rendszer fejlesztői sem feltétlenül látják át a folyamatok teljes működését, hiszen jellemzően nem rendelkeznek gyakorlattal a szakterületen. Ezek a problémák könnyen eredményezhetnek olyan félreértéseket amelyek felesleges többlet munkát rónak a partnerekre.
Nagyon fontos tehát hogy a szoftverek készítése során olyan szabványos és iparágban elfogadott munkafolyamat tervezi metodikákat és eszközöket alkalmazzunk amelyek segítik mind a modellezési fázist (bevonva az ügyfelet), mind a fejlesztést az előálló magas szintű dokumentációkkal. Az előadás a BPM alapú folyamat modellezés közgyűjteményi alkalmazhatóságát kívánja bemutatni a a Kisfaludy Károly Könyvtárral közösen fejlesztett Online Könyvtárközi Kölcsönzési megoldás elkészítése során szerzett tapsztalatokon keresztül.