Az Europeana Inside projekt megvalósításának technikai kérdései a Magyar Nemzeti Múzeumban
Sz.Fejes Ildikó
<>
Magyar Nemzeti Múzeum Országos Muzeológiai Módszer
Berger Ágoston
<>
Monguz KFT
Simon András
<>
Monguz KFT
Lengyel Monika
<>
Monguz KFT
A 2008-ban útjára indult Europeana projekt kitűzött célja, hogy az Európai Unió tagállamainak digitális örökségét egy portálba fogja össze, melyet aztán az internethasználók széles köre számára tesz elérhetővé. A projekt indulása óta több ezer kulturális intézmény járult hozzá a portálban elérhető tartalmakhoz, nagy, nemzetközileg is elismert intézményektől kicsi regionális gyűjteményekig.
Mivel a tematikus aggregátorok felépítésekor számos olyan technikai és szervezési probléma merült fel, melyek az aggregáció emberi erőforrásigényéből adódtak, felmerült az igény a nagyobb mértékű integrációra és automatizálásra. Ennek eredményeképp született meg az Europeana Inside projekt, mely az integrált közgyűjteményi rendszerek szállítóit kísérli meg bevonni az Europeana építésébe. A projekt fő célja egy közös, open source alapokon nyugvó szoftverkomponens, az ún. Europeana Connection Kit (ECK) kifejlesztése, mely lehetővé teszi a jelenlegi és jövőbeli integrált rendszerek szorosabb integrációját az Europeana hálózatába, így nagyobb fokú automatizálást téve lehetővé.
A Monguz Kft. technikai partnerként vesz részt a projektben, önálló szoftverszállítóként, valamint a Magyar Nemzeti Múzeum és a Petőfi Irodalmi Múzeum partnereként. Fő célunk, hogy megvalósítsuk a Qulto integrált közgyűjteményi rendszer magját képező HunTéka motor és az ECK szoros integrációját, amely lehetővé teszi a rendszert használó kulturális intézmények bekötését az Europeana rendszerébe minimális emberi erőforrásigénnyel.
A HunTéka/Qulto és az ECK integrációján kívül cégünk több ECK-modul fejlesztésében is részt vesz. Kutatás-fejlesztési csapatunk vezeti a rekordok előnézetéért felelős ún. Preview Modul fejlesztését, a szlovén Semantika és a brit Knowledge Integration közreműködésével. A Semantikával együtt fejlesztjük a rekordok validációját végző Validation Modult, valamint a Semantika által fejlesztett perzisztens azonosítógeneráló modul (PID Generation) validációjában veszünk részt.
A HunTéka és az ECK integrációjának fontos lépése a LIDO adatcsereformátum támogatása HunTékában, melyet a Petőfi Irodalmi Múzeummal és a Magyar Nemzeti Múzeummal együtt fejlesztünk.
Az adatfeltöltés lényeges eleme az adatok feltöltésre való előkészítése. Ezen munka csak megfelelő szabványos eszközökkel fejlesztett és szabványos belső formátumot használó nyilvántartó rendszerekkel lehetséges. Ezért a Magyar Nemzeti Múzeum a PIM példáját követve a feltöltés érdekében a Huntéka nyilvántartó rendszerbe tölti be a projekt keretében az adatait. Tekintettel arra, hogy a Huntéka adatszerkezete a PIMben a feltöltési projektek keretében már bevált, itt nehézséget a Nemzeti Múzeum eredeti rendszerének viszonylag gyorsan megtörténő migrációja jelentette, tekintettel arra hogy Magyarország legnagyobb számítógépes múzeumi adatbázisáról va szó. Jelentős nehézséget jelentett az MNM mostani rendszerének a Munyírnak a MARC illetve CIDOC CRM logikától eltérő adatárolási filozófiája, különös tekintettel a besorolási rekord fogalmának hiányára, és arra, hogy a rendszer nem rendelkezett abszolút rekord azonosítókkal, leszámítva persze a leltári tétel objektumokat. Külön nehézséget jelentett a felhasználó által való mező definiálás lehetősége, mely mivel a múzeumi adatbázisban gyűjteményenként valójában független rendszerek léteztek igen sok nehezen besorolható adattípust eredményezett. A mostani adatáttöltést egészíti ki a korábbi DATAESE-MUNYIR migráció visszemnőleges javítása, valamint a képfájlok elhelyezése, migrálása, szolgáltatása és karbantatása is.