Dr. Tószegi Zsuzsanna PhD
elnöki főtanácsadó, egyetemi docens
A legnagyobb közösségi háló már több mint egymilliárd tagot számlál. A felmérések tanúsága szerint a legaktívabb használók a „Z generáció” legfiatalabb tagjai. Bár a szabályok szerint 13 éves kor alatt nem lehet Facebook profilt nyitni, a gyerekek hamis adatok, kitalált identitás megadásával, vagy idősebb családtagok segítségével mégis ott vannak a közösségi hálón.
Jól tudjuk, a számos pozitív hatás mellett sok negatívum is érheti a gyerekeket, ha felkészületlenül, a veszélyeket nem ismerve, és nem felismerve élik életüket az online térben. Melyek a leggyakoribb veszélyek? Mit kell, és mit szabad tenniük a szülőknek, a tanároknak a gyerekek és a családok védelme érdekében?
Tíz éve hirdették meg a Biztonságosabb Internetért Programot, amelyhez több mint 100 ország – köztük az Európai Unió mind a 27 tagállama – csatlakozott. Magyarországon a Gyermekmentő Alapítvány koordinálja az internet biztonságosabb használatának megismertetése érdekében folyó széleskörű tevékenységet, amelyhez a legnagyobb informatikai cégek mellett önkéntesek, alapítványok is csatlakoztak.