60 éves a TMT, hogyan tovább?
Fonyó Istvánné
<>
BME OMIKK
1. A TMT időszámítása 1954-től
2. Elektronikus megjelenés 2002-től
3. Jelenlegi helyzetkép, rovatok, impresszum
4. Jövőbeni elképzelések
Kivonat:
1. A kezdetek, címváltozás, periodicitás, szerkesztők
A TMT időszámítása 1954-ben kezdődött a Műszaki Könyvtárosok Tájékoztatója (MKT) megindításával. Első szerkesztője Jánszky Lajos lett, munkáját szerkesztőbizottság segítette.
A lap periodicitása többször változott, 1955-ban öt, 1956-ban hat, 1957-től négy, 1960-tól hat száma jelent meg.
A Műszaki Könyvtárosok ` Tájékoztatója 1963-ban változtatta címét Tudományos és Műszaki Tájékoztatásra.
A TMT Jánszky Lajost követő főszerkesztője 1966-tól Lázár Péter volt, 1969-től Lévai Tamásné, 1974-től ismét Lázár Péter, 1980-tól Futala Tibor, 1983-tól Szántó Péter szerkesztette, 2013-tól pedig Fonyó Istvánné szerkeszti a folyóiratot.
A lap 1967-től havonta jelenik meg, 1976-ban áttért az a/5-ös formátumról az A/4-re.
2. Elektronikus megjelenés 2002-től
A TMT volt az első a hazai könyvtári lapok közül a folyóirat e-változatának elkészítésében.
2002-ben a Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, a hazai könyvtár- és információtudomány szakfolyóirata, 49. évfolyamával kezdődően - a kezdeti kísérletek után - üzemszerűen a világhálón is elérhetővé vált.
Az elektronikus kiadás, bár alapvetően a nyomtatottra épül, mind tartalmilag, mind formailag többletszolgáltatásokat is kíván nyújtani. Tartalmazza a cikkeket, az információs rovatok jelentős részét, ugyanakkor lehetővé teszi a nyomtatott változat lapzártája után beérkező hírek, közlemények közreadását is. A hálón megjelenő változat lehetővé teszi a számítógépes keresést, a hipertext-szervezést, a közvetlenebb kapcsolattartást olvasóinkkal.
3. Jelenlegi helyzetkép:
Erőssége a lapnak a korszerű technikák és technológiák (számítógépesítés, on-line szolgáltatások stb.) bemutatása, a főbb külföldi szakmai programok megismertetése, a hazai és a külföldi mindenkori újdonságok ismertetése.
A TMT az elmúlt néhány évben is meg tudta őrizni kifejezetten szakmai arculatát . Szakmánk nívós, mértékadó, véleményformáló orgánuma, olyan lap, amelyben publikálni rangot jelent.
A lap állandó rovatai:
Ajánló: a szerkesztő illetve egy-egy szerző ajánlása
Cikkek: két, három aktuális témával foglalkozó írás.*
Beszámolók . Szemlék. Referátumok.
*Tematikus számoknál, egy adott könyvtár bemutatkozásánál több szerző kisebb terjedelmű cikke található.
4. Jövőbeni elképzelések
Célunk:
- több információ, együttműködés, eszmecsere,
- szeretnénk közelebb kerülni az olvasókhoz,
- a lap tapasztalatcsere közvetítő legyen. Akár egy levelező lista útján (pl. life.tmt.@omikk.bme.hu) a felhasználók, előfizetők és érdeklődő olvasók igényei, visszajelzései részérére: mit szeretnének és mit nem a mostani lapban, miről olvasnának többet, milyen olvasási szokásaik vannak.
- Technikai jellegű fejlesztés: QR code alkalmazása akár cikkenként.
Reménytelen elképzelés önfenntartóvá tenni egy könyvtári szaklapot, nehéz olyan reklámozókat, szponzorokat találni, akik a könyvtári világban kívánnak hirdetni, jelen lenni. A folyóirat árát sem lehet az egekig emelni, hiszen még az inflációkövető áremelést is jól meg kell gondolni, nehogy előfizetőt, olvasót veszítsünk miatta.
Továbbra is számítunk a Nemzeti Kulturális Alap támogatására illetve a kiadó könyvtár hozzájárulására a költségekhez.