Kliens szerver alkalmazások automatikus optimalizálása bonyolultsági mértékek alapján

Király Roland <>
Eszterházy Károly Főiskola

A programok méretének és bonyolultságának növekedésével a fejlesztés egyre nagyobb részét képezi a tesztelés és a tesztelés során felmerülő problémák megoldása.
A különböző program elemzésekkel a forrásszöveg azon tulajdonságait mérjük, amelyek segítségével képet kaphatunk annak struktúrájáról, karakterisztikájáról, és bonyolultságáról. Az így kapott eredmények alapján becsléseket adhatunk a programszöveg tesztelési, fejlesztési, valamint átalakítási költségeire. A funkcionális programozási nyelvek, így az Erlang nyelv is számos olyan különleges programkonstrukciót tartalmaz, amelyeket az Objektum Orientált, és az imperatív nyelveknél nem találhatunk meg. A különleges nyelvi elemek teszik a funkcionális nyelveket mássá, és ezektől a tulajdonságoktól válnak érdekessé, vagy különlegessé, de szintén ezek miatt az ismert bonyolultsági mértékek egy része nem, vagy csak átalakítással használható a programkódjuk mérésére. Ebben a környezetben felmerült az igény egy olyan összetett, és sokoldalú eszköz elkészítésére, amely képes a funkcionális programok bonyolultságát mérni, a mért értékek alapján lokalizálni a kezelhetetlenül bonyolult részeket, valamint alkalmas ezeknek a programrészeknek az automatikus, vagy fél automatikus javítására.

A probléma megoldásához, vagyis a bonyolultsági mértékek méréséhez késztettünk egy magas szintű, strukturált lekérdező nyelvet és egy elemző programot, amelyet kibővítettünk transzformációs szkriptek írásának a lehetőségével. Elkészítettük azt a transzformációs programozási nyelvet, amely segítségével lehetőségünk nyílik szkriptek írására, és a programszövegek automatikus javítására. Az elemző és hibajavító eszközünket teszteltük nagyobb forrásszövegeken és jelen cikkben szeretnénk megvizsgálni a kliens szerver alapú programok szerveroldali részének a tesztelését és átalakításának lehetőségeit.

A kutatás a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése országos program című kiemelt projekt keretében zajlott. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.