Mobilalkalmazások a könyvtárban

Czeglédi László Dr. <>
Eszterházy Károly Főiskola

Az Eszterházy Károly Főiskola Tittel Pál Könyvtár és Médiacentrum szolgáltatásfejlesztési projektje részben a könyvtári katalógusok fejlesztésére irányult. A szakirodalmi kutatást követően megvizsgáltuk, hogy a mobiltelefonnal történő információfogyasztás növekvő mértéke hogyan fordítható az online elérhető katalógusaink használatának fokozására. A nemzetközi trendek alapján látható volt, hogy az okostelefonok, tabletek körében népszerű applikációk fejlesztésével az olvasók gyorsan és kényelmesen jutnak információhoz, amely nagyban növeli a könyvtári szolgáltatások használatának népszerűségét.

A könyvtárunkban már meglévő elektronikus könyvtári adatbázishoz, digitális dokumentumtárhoz olyan mobilalkalmazások fejlesztése történt meg Windows mobile, Android és iOS alapú rendszerekre, amelyek segítségével lehetővé vált a könyvtári katalógusokhoz való hozzáférés az elektronikus könyvtári adatbázison keresztül, illetve bizonyos digitális tartalmak használata, letöltése. Az alkalmazás segítségével megoldható a regisztrált olvasók számára a jelzett tartalmak böngészése, ezek metaadatainak olvasása és a tartalmak megtekintése, letöltése. Az említett tevékenységek során digitális jogkezelő rendszeren keresztül tudjuk biztosítani a szerzői jogok védelmét.

Fontos, hogy a már kölcsönzéshez használt webes, vagy egyéb felületet a mobilalkalmazás segítségével testre szabottan lehet használni a platformra fejlesztett kliensprogrammal.

A kifejlesztésre került felhasználói felület jellemzői:

• Egyszerű navigáció: kevesebb és egyszerűbb átlátható folyamat. A választási lehetőségek korlátozása a leglényegesebb funkciókra, szolgáltatásokra koncentrálva.
• Egyszerű használat: ahol ez lehetséges, a grafikus gombok előtérbe helyezése.
• Programméret csökkentése azáltal, hogy kevesebb, kisebb fájlméretű, egyszerű és egyértelmű grafikus elemeket használunk.
• Böngésző független megjelenés és működés.

Előadásomban bemutatom a fejlesztés legfontosabb lépéseit, az elért eredményeket, valamint a fejlesztés során felmerült problémák egy csoportját.