A Pécsi Tudományegyetem központi informatikai szolgáltatásainak fejlődése

Nagy Ders <>
Pécsi Tudományegyetem

Az előadás bemutatja a Pécsi Tudományegyetem elmúlt 10 évének fejlődését a központi informatikai szolgáltatások szemszögéből. A 2000-es évek első harmadában, még „szedett-vedett” hardvereken, egyedi szervereken, minimális teljesítménnyel üzemeltek a rendszerek, és elhanyagolható számú szolgáltatást állt rendelkezésre az egyetem, valamint a különböző szervezeti egységek részére. Ebben az időben kis létszámmal és kizárólag munkaidőben folyt a munka. Ezzel párhuzamosan a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központja (több átszervezés után) „központi” informatikai szervezetet épített, saját hardver infrastruktúrával és központi szolgáltatásokkal.
Az évtized második harmadára folyamatos fejlődésen ment keresztül a hardver infrastruktúra (SAN alapú adattárolás bevezetése, 10Gb-es gerinchálózat, stb.) és a központi szolgáltatások is fejlődtek (áttérés Novell rendszerekről Microsoft rendszerekre), míg a klinikai területen a HEFOP 4.4 EU-s program keretében bevezetésre kerül egy integrált egészségügyi rendszer saját szerverfarmmal és tároló rendszerekkel.
2009. január elsején jött létre az Informatikai Igazgatóság a fenti két egység integrációjából a központi irányításon belül. Az integráció első körben kizárólag a humán erőforrásra terjedt ki, a központi infrastruktúra és szolgáltatások bővítésére csak 2010 elején kerülhetett sor a TIOP 1.3.1 programnak köszönhetően. A SAN nagy teljesítményű tárolóval bővült, az egyedi szerverek beszerzése helyett blade formátumú eszközök érkeztek, és lehetőség adódott a virtualizált rendszerre való áttérésre VMware alapokon. Lassú, de kitartó munka eredményeként mára az összes olyan központi szolgáltatás, amelynél nem kifejezetten elvárás, hogy fizikai kiszolgálón üzemeljen, ebben a környezetben fut. 15 darab szerver, több, mint 1 TB memória, 70 CPU mag, 30 TB adat egy helyen.
A jövő a megkezdett irány folytatása és a rendelkezésre állás növelése szintén EU-s forrásból. Két telephelyes elrendezés a központi hardverelemek esetében, tükrözötten két telephelyen tárolt adatok, kétszeresen rendelkezésre álló számítási kapacitás, megnövelt tárhely. A fejlesztés lehetővé teszi a már jelenleg is rendelkezésre álló központi szolgáltatások kiterjesztését (pl. email, file service, web, stb.), valamint új szolgáltatások bevezetését.