Dspace fejlesztési tapasztalatok, problémák és megoldások

Takács Ákos <>
PTE Központi Könyvtár

A Pécsi Tudományegyetem könyvtárában elkezdtük egy repozitórium kifejlesztését az egyetemen keletkező, különböző jellegű elektronikus dokumentumok tárolására és közzétételére. Egyedi fejlesztés helyett a DSpace szoftvert választottuk, mert nyílt forráskódú, Java nyelven íródott és sok helyen – Magyarországon is – eredményesen alkalmazzák.. A repozitóriumunknak az a része, ami a doktori disszertációkat tárolja, 2013 októbere óta van használatban.

Az elkészítendő repozitórium eredeti specifikációjában a DSpace alaprendszer képességein túl egyedi igények is felmerültek, amelyek megvalósítása közben számos problémával kellett szembenéznünk. A problémák részben a rendszer alaposabb ismeretének hiányából, részben a felépítéséből, lehetőségeiből, alapfilozófiájából fakadtak. Több helyen kompromisszumot kellett kötnünk, lemondva bizonyos felhasználói igényekről; máshol a rendszert új képességek fejlesztésével egészítettük ki, E fejlesztések során sokat tanultunk: alkalmunk volt alaposabban megismerni a rendszer képességeit, fejlesztésének módját, sikerült egy alkalmas fejlesztői környezetet kialakítani egy lokális webszerverrel és egy virtuális gépen futó Oracle adatbázissal.

Az előadás a fejlesztés és használat közben szerzett tapasztalatok alapján a DSpace képességeit, a felmerülő problémákat és ezek megoldásait mutatja be, elsősorban szoftverfejlesztői szempontból.