Discovery alapú katalógus szoftvereszközök tudományos könyvtári környezetben

Németh Márton <>
Monguz Kft

A Discovery alapú szoftvereszközök a tudományos könyvtárakban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
2011-es megjelenésük óta megoldást kínálnak a könyvtárak számára, hogy az egyszerű keresőfelület segítségével tárhassák felhasználóik elé a fizikai alapú és virtuális tartalomforrásaikat is.

Ez az előadás kísérletet tesz arra, hogy felmérje a bevezetés előtt álló kihívásokat. Kitér az európai és amerikai tapasztalatokra az újfajta szoftvermegoldások használata során.
Kitér a discovery szoftverek használata során felmerült közkeletű hamis mítoszokra. Megjelentek az első olyan felmérések és technikai jellegű ajánlások melyek a további fejlesztéseket próbálják segíteni.Ezek egyaránt magukba foglalják a könyvtárosokra, tartalomszolgáltatókra, s a discovery szoftverfejlesztőkre háruló kihívásokat. Érdemes áttekinteni azt is, hogy a discovery szoftver bevezetése milyen módon alakítja át a könyvtári munkafolyamatok széleskörű elemeit.
Szót ejt az előadás arról, hogy az információs műveltség területére irányuló könyvtári tevékenységben milyen eredményeket hozhat a discovery alapú eszközök használata során.
Hosszútávon ezen eszközök használata magában hordozza a könyvtárak tartalom aggregátori és kiadói funkcióinak erősödését is. Ezen a téren a kilátások azonban eléggé ellentmondásosak.
A tartalomaggregátori , tartalomszolgáltatói és discovery rendszerfejlesztő szerepek a piacvezető cégeknél erőteljesen összefonódnak.
Ez nehézzé teszi, hogy a könyvtárak hozzáférhessenek a tartalompiacon is jelenlévő piaci vetélytársak tartalmaihoz a vetélytárs által fejlesztett discovery rendszerben. Az előadás végeredményben arra mutat rá, hogy a bevezetésben rejlő kihívások, s a meglévő szakmai gyakorlat átalakítása mellett is érdemes belevágni ennek az új szoftvereszköznek a meghonosításába. A könyvtár a felhasználói felé való kommunikációjában s információs szolgáltatásainak hatékonyabbá tételével nyerhet sokat általa.