Korszerű infokommunikációs rendszerek fejlesztése nemzetközi projektek mentén

Sztrikné Karsai Andrea <>
Debreceni Egyetem

Gál Zoltán Dr. <>
Debreceni Egyetem

Balla Tamás <>
Debreceni Egyetem

Rápolti Ida <>
Debreceni Egyetem

Az Európai Unió által finanszírozott HURO Együttműködési Program 2007-2013 több területen jelentős fejlesztési lehetőséget biztosított a Debreceni Egyetem infokommunikációs rendszerének fejlesztésében. A DE Tudományegyetemi Karok az elmúlt években 3 HURO projektben vett részt, a nagyváradi illetve a temesvári egyetemmel közösen: A 18, 14, illetve 16 hónapos futamidejű projektek közül az utolsó jelenleg is kivitelezési fázisban van és célja a határon átnyúló szélessávú Internet-infrastruktúra fejlesztése, aminek keretében az egyetem infokommunikációs rendszerében három szolgáltatási területen valósult meg jelentős IKT fejlesztés.
Az egyetemen egyre nagyobb számban megjelenő vezeték nélküli kapcsolatot igénylő eszközök szükségessé tették vezeték nélküli (WiFi) Eduroam hozzáférési rendszer kialakítását. Első fázisban ez az épületeken belüli frekventált köztereken valósult meg a HURO/0802/012_AF projekt keretében. Ekkor 4 campus 21 épületébe összesen 130 db bázisállomás került kihelyezésre, melyek helyének kiválasztásakor az oktatók és hallgatók által leginkább látogatott területek lefedése volt a cél. Második lépcsőben a HURO/1101/074/1.2.1 projekt keretében a kültéri WiFi (IEEE 802.11n) lefedettségének biztosítására további 150 db bázisállomás került kihelyezésre. Mivel ezek az AP-k is beltéri kivitelűek, ezért csak az antennákat telepítettük kültérre. A bázisállomások vezérlését két db WiFi kontroller látja el, melyek redundánsan, fail-over rendszerben működnek a különböző campusokon.
A Debreceni Egyetem multimédiás rendszerének fejlesztése a Nagyváradi Egyetemmel (HURO/0901/265/1.2.3) és a Temesvári Műszaki Egyetemmel (HURO/1101/074/1.2.1) közös projektek során valósult meg. A fejlesztések során professzionális web-rádió és TV stúdiók kialakítására, HD videokonferenciás eszközök telepítésére, illetve a tartalom továbbításához VPN kapcsolat létesítésére is sor került az intézmények között. A kiépült rendszer alkalmas videó, illetve streaming technikával multimédiás on-line műsorok és tartalmak előállítására és Interneten való terjesztésére.
Ugyancsak e program során valósult meg az egyetem informatikai rendszerének egyik legégetőbb problémáját jelentő, elavult intézményi tűzfal cseréje. Az egyre növekedő végpontszám, és az ezzel együtt növekvő logikai kapcsolatok száma miatt az 1,5 Gbit/s szűrőképességű, hét éves célhardver egyre kevésbé tudta kiszolgálni az igényeket. A HURO/1101/074/1.2.1 projekt során telepített nagy kapacitású tűzfal mind a privát címek fordításában, mint a szűrési funkciókban jelentős gyorsulást eredményezett, javítva a felhasználók minőség érzetét.
Az előadásban egy 300 db, kontrolleres vezérlésű intézményi WiFi hálózat, egy 20 Gbit/s szűrési sebességű tűzfal, valamint kurrens web-rádió, IPTV/streaming rendszer tervezési, fejlesztési, integrációs, üzemeltetési és nemzetközi forrásból történő finanszírozási tapasztalatait tervezzük bemutatni.