Az ETO helyzete Magyarországon

Ungváry Rudolf <>
Országos Széchényi Könyvtár

A nemzetközi fejlesztés
Nemzetközi téren egyáltalán nem úgy fest, mintha az osztályozási rendszerek visszafejlődnének. Mind az ETO, mind a TO esetében fenntartják a központi fejlesztést, és ezt a két rendszer a legkorszerűbb webes felületen is szolgáltatják.
A TO esetében a szolgáltató OCLC biztosítja a rendszer webes változatát (WebDewey). Ennek segítségével a teljes kiadás és a katalogizált rekordban szereplő TO-jelzetek között azonnali kapcsolat teremthető meg. Ugyancsak megje-lennek a jelzetekhez tartozó mutatószavak, továbbá az LC-tárgyszavai. Jelenleg folyik a SKOS-hoz használható rdf-formátumának kialakítása.
Az ETO esetében az UDC Consortium a központi fejlesztő és szolgáltató. A változásokról rendszeres növekményál-lományokat adnak ki. Az UDC Summary 51 nyelven hozzáférhető. A honlapot naponta 15 ezren keresik fel, közel ugyanennyi nyelven oktatják a rendszert. A könyvtári környezeten túl számos múzeum, levéltár, dokumentációs gyűj-teménnyel rendelkező cég, mint pl. a BBC is használja.
A magyar kiadásnak nincs elektronikus változata. Azért nincs, mert nem veszik meg. A stagnálás szakma ETO-t ismerő és használó részét elbizonytalanítja.
Évtizedes a lemaradás az ETO legutóbbi magyar kiadása és a jelenleg a konzorcium által kezelt aktuális változat között. Közel egy évtizede nincs megbízott szakember, aki a kérdéssel foglalkoznék.

Az ETO használata
Az ETO jelzetrendszerét, hierarchiáját a szakértő könyvtárosok jól hasznosítják. Ez triviális.
A jelzetekkel a laikus felhasználók nem tudnak mit kezdeni.
Az ETO jövőbeli használhatósága azon áll vagy bukik, hogy a teljes ETO-állomány a maga magyarázatos szöveg-szavaival, mutatószavaival, és a hozzákapcsolt Köztaurusz-deszkriptorokkal beépül-e előbb-utóbb könyvtári rendszer adatbázisába besorolási állományként, vagy sem.
Ha beépül, akkor a szövegszavak, a mutatószavak és a tárgyszavak bármelyikét adja meg véletlenszerűen a laikus felhasználó, az ETO-jelzetekhez tartozó találatok is megjelennek anélkül, hogy a felhasználó valaha találkoznék jelze-tekkel. Ez jelentősen gazdagíthatná a jelenleg találatképzést.

A Köztaurusz bevonása
Be kellene fejezni a Köztaurusz tárgyszavainak egyeztetését az ETO magyar kiadásával. A Köztaurusz lexikai egysége-ihez hozzá lehet rendelni az angol megfelelőket; ennek alapján kezelőrendszere, a Relex automatikusan generálni tudja a kapcsolati rendszert is angolul.
Az ETO teljes magyar állománya géppel olvasható hordozón mindenestül rendelkezésre áll (egyelőre még valahol). Ez a Relexbe átvehető, és MARC formátumban besorolási állomány céljára a könyvtári rendszereknek átadható. A rendszerek keresési lehetőségeinek bővítése ezzel a jelzetbesorolási-állománnyal nem kíván jelentős anyagi ráfordítást. Technikailag lényegében minden készen van hozzá. Minden korszerű könyvtári rendszer kezelni tudja ezt az állományt is.

A könyvtári rendszerek kihasználatlansága
Jelenleg Magyarországon az ETO-magyarázatok és mutatószavak eleve nem szerepelnek a könyvtári rendszerekben, így mutatószavas, illetve az jelzetmagyarázaton belüli szabad, szövegen belül végzett keresés is lehetetlen az ETO-jelzetekre épülve.
Ilyen körülmények között ma nem várható el a laikus felhasználóktól, hogy bármiféle értelmét találják az ETO-nak.