Szakdolgozatok elektronikus kezelése az Óbudai Egyetemen

László Gábor Dr <>
Óbudai Egyetem

A szakdolgozatok tárolási kérdéseinek megoldatlansága és a plagizálás elterjedése – az elektronikus információforrások rendelkezésre állásának növekedésével párhuzamosan az Óbudai Egyetemet is érintette. Az elmúlt években megnövekedett hallgatói létszámmal párhuzamosan a könyvtári kapacitások nem bővültek. A központi-, valamint a telephelyi könyvtárak nem tudták ellátni a szakdolgozatok fizikai tárolását. A hallgatóknak az egyetemi szabályozás szerint elektronikus formában is le kellett adniuk a szak/diplomadolgozatot – amelyet az intézetek tároltak CD-n, nem túl átlátható és visszakereshető módon.

Külföldi felsőoktatási intézményekben a plágium súlyos vétségnek minősül, fegyelmi eljárást von maga után és a hallgató elbocsátást eredményezheti – akár egy tárgy évközi dolgozata esetén elkövetett plagizálás esetén is. Mindeközben Magyarországon ­– részben intézményen belüli ellenállások miatt – csak a sajtóban esik szó róla.

A PhD disszertációkkal szemben a szakdolgozatok, diplomamunkák megőrzéséről, tárolásáról nevesítetten nem rendelkezik hatályos magyar jogszabály. A meglévő jogszabályok értelmezésével lehet meghatározni, hogy egy-egy konkrét iratra milyen jogi szabályozás vonatkozik. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy ez eltérő jogértelmezésekhez vezet, és nem segíti a szakdolgozatok pontos jogi meghatározását.

Az Óbudai Egyetemen kialakítandó rendszerre vonatkozó előterjesztés a meglévő elektronikus rendszerek integrálása és bővítése révén egy lépésben javasolta megoldani a záródolgozatok elektronikus feltöltését, tárolását- és visszakereshetőségét, valamint a plágium-ellenőrzést. A feltöltés és a megjelenítés a könyvtár DigiTool rendszerén keresztül valósul meg, míg a plágiumkeresést az Ephorus rendszer végzi integrált szolgáltatásként.

A megvalósított rendszer előnyeként jelentkezik a megőrzésre vonatkozóan a jogszabályi megfelelőség, másrészt a „vevő” (hallgató) is hozzájut a korábbi évek szakdolgozataihoz, továbbá az oktatók is elérhetik, valamint a plágium-ellenőrző szoftver ebben az – újonnan létrejövő – adatbázisban is tud keresni.

Az előadásban bemutatásra kerül a rendszerek kiválasztásának szempontrendszere, az integráció folyamatának megvalósítása, továbbá a rendszer továbbfejlesztésének lehetőségei.